Město na okraji věčnosti

30. března 2014 v 15:40 | Slečna Tolstojová |  Zaujalo mě
Když už jsme u toho cestování časem, vzpomněla jsem si na jednu epizodu Star Treku, která mě velice zaujala. Zrovna nedávno jsem si ji pouštěla znovu, protože jsem si koupila první díl trilogie Zkouška ohněm, jež je inspirována právě touto epizodou. Samostatný článek o Star Treku hodlám napsat taky, ale prozatím jsem líná. (Napsat recenzi je odporně zdlouhavé. Zvlášť pokud to není jen recenze, ale článek, kterým vás chci podnítit ke sledování/ čtení něčeho, co mám ráda.)
Ale to není podstatné pro tenhle článek. Klidně ho můžete číst i když nemáte o Star Treku ani tušení; budu totiž tuto epizodu používat k podpoření svých myšlenek, ale nebudu psát jen o ní. Město na okraji věčnosti je epizoda první série původního Star Treku. Pokud máte o ST aspoň mlhavé povědomí, víte, že existuje více různých seriálů pod tímhle názvem, které se odehrávají ve stejném vesmíru, ale příliš na sebe nenavazují. Já osobně jsem viděla jen úplně původní sérii a zatím přemýšlím, jestli se podívám i na jiné.
Posádka hvězdné lodi Enterprise objeví při svých cestách vesmírem podivné výboje energie. Následkem jednoho z otřesů lodí si lodní doktor McCoy vpraví do těla lék, který v příliš vysoké dávce způsobuje paranoiu. McCoy se transportuje na povrch planety, kam se za ním vydává výsadek čítající také kapitána Kirka a prvního důstojníka Spocka. Ti naleznou bránu do minulosti - je skrze ni možné přesunout se do jakéhokoli místa v historii. V nestřeženém okamžiku se McCoy proplíží kolem výsadku, skočí do brány a zmizí v čase. Tam ale udělá něco, co změní dějiny tak zásadním způsobem, že Enterprise a celý vesmír, který výsadek znal, zmizí.

Tenhle moment mě vždycky na cestování v čase fascinoval. Jak člověk udělá něco, jakkoli bezvýznamné se to zdá, a tím navždy změní chod dějin. V tomto konkrétním případě McCoy zachránil před smrtí ženu, která bránila Americe přidat se do druhé světové války tak dlouho, až Hitler zvítězil. Svět se změnil zásadním způsobem proto, že jeden člověk byl na určitém místě, kde bylo v jeho silách udělat věc, která byla zcela jistě správná. A přesto, jakmile se Spock s Kirkem vydají do minulosti a zjistí pravdu, musí McCoyovi zabránit udělat správnou věc. Kirk, který se s touto ženou během svého pobytu v minulosti sblížil, musí zachytit přítele, který se pokusí zachránit život ženě, kterou Kirk miluje. A Spock musí na Kirka zakřičet, aby si toto uvědomí. Musí donutit svého přítele, aby nechal zemřít nevinnou dívku.
Všem třem je toto jednání proti srsti. Vždyť jejich výchova i jejich instikty jim nařizují chránit své bližní. Všechno v nich jim nařizuje vrhnout se do vozovky a strhnout onu ženu k zemi. I všechna logika, kterou se Spock stále ohání, je proti odvrácení tváře. Jenže budoucnost Země je křehká záležitost. Zatímco v Kirkově verzi vesmíru se sformuje Federace, která se bude snažit pomáhat ostatním a spojí desítky planet do spojeneckého svazku, události, jež by následovaly po záchraně oné ženy, by mohly vést k různým budoucnostem a Kirk a Spock nemají dostatek vybavení k tomu, aby výsledek byť jen odhadli.
A proto ta žena musí zemřít. Nezáleží na tom, co jim říká srdce, protože v sázce je příliš mnoho.
Přemýšlím, jaké to asi je, být takhle bezmocný. Ještě víc než bezmocný - být mocný a přitom nesmět nic udělat. Dle mého názoru je to příšerná vyhlídka. Proto bych s cestováním v čase zacházela poněkud opatrněji. Mohlo by to přinést více škody než užitku. Člověk si řekne: vždyť bych se jen podíval. Nezasahoval bych do ničeho. Jenže to se jednodušeji řekne, než udělá. Co může člověk udělat? Naprosto cokoli. nakazí důležitou osobu chřipkou a ta zemře. Zaujme pozornost někoho, kdo by si měl všímat jiných. Jaký by byl svět, kdyby Julie potkala jiného než Romea? Veronou by třeba pořád otřásaly boje Monteků a Kapuletů.
Nejspíš proto jsme zatím žádný stroj času nevynalezli. Je to příliš děsivá vyhlídka; strašlivá zbraň v rukách nesprávného a nebezpečný nástroj v rukách povolaného. Vždyť kdybychom mohli změnit svět bez jakéhokoli záměru, stálo by to za to riziko? Co kdybychom zjistili, že zatímco jsme byli pryč, vymazali jsme z historie vlastní matku?
Samozřejmě, nesmíme zapomínat, že ve Star Treku se hrdinové snažili vrátit svět do pořádku, ve kterém byl. Zatímco Kirk, McCoy a Spock se mohli vrátit zpět a předstírat, že se nic nestalo, v knize Vykoupení Kryštofa Kolumba od Orsona Scotta Carda se hrdinové vydávali do minulosti s cílem změnit veškeré dějiny od objevení Ameriky Španěly. Doufali, že tím zabráním válkám, hladomorům a jiným hrůzám, ke kterým byl odsouzen jejich svět. Vydávali se do minulosti s tím, že ať už uspějí nebo se o to budou jen snažit, vymažou z historie všechny, koho znali a milovali. Děsivá vyhlídka, aspoň co se mě týče.
Cestování v čase zní lákavě. Jistě, taky bych ráda věděla, jaký byl ve skutečnosti Napoleon, jestli Démosthénes skutečně řval do příboje s kameny v ústech či co je pravdy na legendách o Lukrecii Borgii. Ale následků bych se asi příliš bála.
Slečna Tolstojová konec.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kateřina Kateřina | Web | 30. března 2014 v 23:33 | Reagovat

Přesně tahle věc mě děsí. Článek je perfektní, dlouho jsem už takový článek nečetla... když si odmyslíme tvoje ostatní.
Poprvé jsem o téhle věci opravdu začala uvažovat při čtení knížky Strážci času od Marianne Curley.
Skupinka lidí - dobře, tak ne vždy úplně lidí - se snaží zabránit Chaosu, aby ovládl svět. Chaos se snaží měnit dějiny ve svůj prospěch tím, že do nich zasahuje... zkrátka je to perfektní triologie, asi nejlepší dílo, jaký jsem kdy četla. Chystám se o tom taky napsat, ale jak říkáš, je to velká práce, takže to pořád odsouvám.

2 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 31. března 2014 v 7:05 | Reagovat

[1]: Děkuju moc, takovýhle komentář vždycky zahřeje. :)
Strážce Času jsem četla taky! Naprosto úžasná série a přitom o ní ví tak málo lidí. přijde mi to úplně na hlavu, protože se propagují věci jako Padesát odstínů šedi/modři/touhy a jiných všech možných věcí, místo aby se lidi dozvěděli o něčem tak úžasném jako jsou Strážci. O.o

3 Kateřina Kateřina | Web | 31. března 2014 v 19:09 | Reagovat

[2]: Tak to zase zahřálo u srdce mě...

taky nerozumím tomu, co je na těch knížkách tak přeborného, zvlášť na ,,odstínech". Knížka má mít aspoň nějakou společenskou hodnotu a snažit se přinést nové myšlenky... ale je fakt, že když se to líbí tolika lidem, tak to žádné hluboké dílo být nemůže :D

4 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 31. března 2014 v 20:40 | Reagovat

[3]: Bohužel na nich není nic. A i to, o čem to jediném je, je tam popsané mizerně. Četla jsem desítky fanfiction, které byly tisíckrát lépe napsané a navíc měly i děj.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama