Jen trochu přenastavit družice

5. dubna 2014 v 19:00 | Slečna Tolstojová |  Filozofický koutek
Nevím, jestli mi blog.cz čte z duše, ale tohle je už druhé téma týdne za sebou, které mi vyloženě sedí. Jako fanoušek sci-fi (i když to není tak dávno, co jsem do oddělení vědecko-fantastické literatury nezavítala. Bohužel pro moji peněženku a bohudík pro moji duši se tato skutečnost změnila.) přirozeně o životě mezi hvězdami přemýšlím. Když jsem v pondělí odpoledne zjistila, jak zní téma tohoto týdne, hodnou chvíli jsem přemýšlela, jak tento článek uchopit. Mám psát o tom, jestli život mimo Zemi existuje - jestli tam někde jsou i jiné inteligentní bytosti (kde slovo inteligentní občas nepovažuju za zcela oprávněné) - nebo o tom, jestli je život mimo Zemi možný, tedy jestli člověk někdy bude schopen kolonizovat ostatní planety. Rozhodla jsem se tak nějak pro obojí a jako bonus dostanete obrázek. (Hurá!)


Co se týče první otázky, pochybuju, že odpověď na ni nezní ano. Pokud je správná teorie, že vesmír je nekonečný, nedá se ani vyjádřit, jak miniaturní zlomeček kosmu představuje nám známá mezihvězdného prostoru, protože nekonečno nejde dělit. (To vím zcela jistě. Nejsem na tom s matematikou zas až tak beznadějně. Ovšem mi není jasné, jak se může nekonečno rozpínat. Ale tuto otázku ponechám povolanějším a spokojím se s vysvětlením, že vesmír je supermegaultraobří.)
V takovém obrovském prostoru, tak vysokém počtu hvězd a jejich planetárních soustav, v takovém množství příležitostí, přece musí být místo s vhodnými podmínkami k životu. Minimálně jedno. A kde jsou podmínky k životu, tak se zákonitě život nakonec vyvinout musí. Nejde o to, v jaké fázi vývoje tento život je, ne prozatím. Důležité je, že ten život existuje a existuje i bez našeho vědomí. A kdoví, třeba je náš nekonečný vesmír součástí něčeho většího a vlastně vůbec není nekonečný. Mravencům jistě taky Země přijde nekonečná a přesto není. Neříkám, že jsme mravenci - jsme lidi - ale to se rozhodně nevylučuje s myšlenkou, že jsme jen mrňavounké, nicotné bytosti uvnitř něčeho, co vlastně není zas až tak obrovské, jak se nám to zdá.
A že život není na nejbližších sedmi planetách a jedné planetce? Prosím vás, každá sluneční soustava má planety, které jsou obyvatelné, a planety, které obyvatelné nejsou. Nebo nám třeba byla dopřána spousta prostoru, kam se budeme moci přesunout, až Zemi zničíme či nás bude příliš mnoho. Tím se zároveň dostávám k druhé otázce.
Vždyť jak nepředstavitelné se lidem zdálo, že by se z Portugalska dostali do Indie? A přece to šlo. Jak neuskutečnitelně vypadaly snahy o dobytí Měsíce? A přece tam lidé byli. Planety jsou jen další metou. A potom... Nekonečný vesmír.
To, že to zatím nedokážeme, nám nezabrání snít. Vždyť co jsou sci-fi knihy, filmy a seriály když ne sny bláznů, kteří když nemohou život mězi hvězdami dostat, tak si jej aspoň vysní. Obvykle nejsem sentimentální a většinou uvažuji logicky a racionálně. Ale v život mimo Sluneční soustavu věřím. A vlastně to není zas až tak nepodložené. Když nevíme, jestli tam něco je, nemůžeme přece říct, že tam nic není.
A slíbený obrázek. Vysvětlete si ho, jak chcete. Původně jsem chtěla mezi ty planety nakreslit i hvězdy a tmu, ale jsem moc líná.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 po6te po6te | Web | 7. dubna 2014 v 21:29 | Reagovat

Souhlasím - Jules Verne vynalezl ponorku, Karel Čapek robota.
Je to dobrodružné, ale jak to dopadlo s Indiány? .. Já nevím, chci-li vědět něco o exoplanetách, jelikož lidé jsou asi neponaučitelní; totiž dřív se tu vymlátíme navzájem, řekl bych. Možná až i negramotní muhamedi z Afriky s atomovkou v ruce pochopí, že tudy cesta nevede, pak nám zřejmě bude spojenou rukou umožněno najít zblouděnou sesterskou planetu.

2 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 8. dubna 2014 v 14:50 | Reagovat

[1]: Teď jsi mě celkem inspiroval s těmi teroristy. Problém je v tom, že nevíme, jestli tihle lidi jsou vůbec kdy schopní pochopit, že tudy cesta nevede. Co my víme, jestli se opravdu změní?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama