Kam zmizela čest?

17. dubna 2014 v 16:23 | Slečna Tolstojová |  Střípky světa
Možná jste četli můj článek o tom, jak moji spolužáci cestovali neoprávněně výtahem. To byl ten nejpitomější spor s vedením školy, o kterém jsem kdy slyšela, a vyřešil se minulou středu na třídních schůzkách. Jelikož někteří jedinci zřejmě nedokázali snést pocit, že by na nás mohly zástupkyně zapomenout, rozhodli se to změnit. Jestli si nechcete přečíst moje stěžování si na to, jak jsou někteří lidé beznadějně tupí, radši nečtěte dál.
V úterý během dvouhodinovky tělocviku se kluci rozhodli, že si vyzkouší, jaké je močit do umyvadla v šatně. Dle mého názoru zcela normální činnost odpovídající jejich duševnímu rozpoložení. Jenže oni ta umyvadla zacpali a to, co se předtím nacházelo v jejich močových měchýřích, v nich nechali. Nevím, co přesně tím zamýšleli, a jestli skutečně jenom zapomněli umyvadla vypustit, a upřímně je mi to celkem jedno.

Jsou to tupci, protože do toho zatáhli celou třídu a hlavně třídní, která sehrála poměrně významnou roli v předchozí kauze. Udělali blbce z ní a z rodičů, kteří byli na třídních schůzkách přesvědčovat vedení školy o tom, že nejsme takoví delikventi, celá třída kvůli nim vypadá jako banda nevychovanců. Nicméně pravda je, že se zástupkyně zcela očividně chce pomstít za výtah (a za těchto okolností jsou ti kluci fakt debilové, protože jí nahráli na smeč.) a dělá z komára velblouda. Přišla k nám do třídy a měla projev o tom, jak jsme inteligentní škola, jak nechápe, že jsme něčeho takového při své inteligenci schopni atd (nesnáším kecy, kterými se snaží tvářit, že jsme nejlepší škola pod sluncem.), potom začala s tím, jak pronajímají tělocvičnu malým děckám, "kteří by si mohli myslet, že to je něco jiného, třeba nějaká limonáda." (Nevím, jestli tím myslela, že bude někdo tak blbej, aby to vypil nebo co.) Nebo by někdo mohl mít žloutenku a mohli by to chytit.
O to nejde. To, co mi vadí, není to, že nachcali do umyvadla. Možná ani to, že to udělali chvíli potom, co provedli něco jinýho. Ne; to, čím mě naštvali, byl fakt, že když si je tělocvikář pozval do šatny a zástupkyně potom do ředitelny.
Když bylo řečeno, ať se ti, co to udělali, přiznají, nechali v tom jen jednoho. Je fakt, že pachatelé byli tři a jeden z nich nebyl ani v ředitelně ani druhý den v matice, když zástupkyně přišla. Ale ten druhý u toho byl, a naprosto s klidem pozoroval, jak jiný člověk, který se provinil úplně stejně, dostane ředitelskou důtku. Úplně klidně o tom žertoval, smál se tomu a ještě se tvářil, jaký není borec, že to zvládnul.
A hlavně, ve chvíli, kdy zástupkyně vyzvala třídu, ať se teď k tomu vyjádří, začal vykládat nějaké blbosti o tom, jak si myslí, že "to kluci mysleli jako srandu, nechtěli tím nikomu ublížit nebo někoho ponížit" atd. Všichni mlčeli, nikoho ani nenapadlo, že by se jenom hlasitěji nadechnul, ale on, o kterém všichni - nebo téměř všichni - věděli, že to udělal, našel v sobě tu drzost mluvit, jako by se to stejně jako ostatní dozvěděl jen z doslechu. Jako by hájil čin, kterému nebyl přítomen.
Nevím, jak se k němu teď mám chovat. Jedna věc je, že v tom kamaráda nechal - nejsem tak naivní, abych věřila, že spravedlnost z filmu Cesta do hlubin študákovy duše je dnes možná a že by kluci byli takhle čestní. Ale druhá věc je, že nemohl aspoň sedět a držet hubu jako všichni ostatní, kteří se toho - narozdíl od něj - nezúčastnili.
Slečna Tolstojová konec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PM PM | Web | 17. dubna 2014 v 20:35 | Reagovat

Nemám slov. Už jsem ani nevěděl, že se takové věci na školách dějí.
A co se týče toho člověka, to je ještě větší síla. Vůbec bych si nevěděl rady, jak vysvětlit takovému člověku jeho počínaní a vypěstovat v něm svědomí.

2 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 17. dubna 2014 v 20:59 | Reagovat

[1]: Taky jsem si v první chvíli říkala: "To přece ani nemůže být pravda!" A byla. Ale jak říkám, šok z toho, že něco takového udělali, daleko přebilo chování jednoho z mých spolužáků, do kterého bych takovou bezpáteřnost neřekla. Absolutně nevím, jak se k tomu mám postavit.

3 i r i s i r i s | Web | 20. dubna 2014 v 19:33 | Reagovat

Celá tahle popisovaná situace je, řekla bych, velký hnus. Fuj. Kam ta dnešní generace směřuje... ?! Achjo. Nemáš to se svými spolužáky lehké, že.

4 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 20. dubna 2014 v 21:39 | Reagovat

[3]: Jo, naprosto s tebou souhlasím. je to naprosto příšerné. myslím si, že nemám moc  iluzí či ideálů, ale stále přicházím o střípky mých už dost rozbitých růžových brýlí. Ale chvilkama si vážně připadám, jako bych spadla z vesmíru.

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. dubna 2014 v 9:40 | Reagovat

Nevím, jestli bych i já dokázala sedět, držet hubu a podpořit ho v tom, že vyvázne, nebo bych fakt řekla, že on u toho byl taky. Já taková na střední byla, prostě...nač pomáhat delikventovi, který se ještě chová takhle.
Ale u nás kluci poměrně čestní byli. Když jednou udělali průser s vodkou na exkurzi, přiznali se k tomu dobrovolně všichni.
Druhá strana jsou pak průšvihy, kdy nemají tušení, kdo to udělal, to pak samozřejmě celá třída mlčí, protože nějak vážně potrestat celou třídu není možné, ale pokud mají aspoň jednoho, je nesmysl ty ostatní bránit.

6 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 21. dubna 2014 v 14:29 | Reagovat

[5]: Pro mě to rozhodně nebylo jednoduché, ale říkala mi to i učitelka z chemie, když jsme to s ní probírali. Pro třídu je lepší, když je usvědčen jeden viník, o kterém je vedení přesvědčeno, že nic neudělal. Nevím, proč přesně, ale prý by to bylo horší, než jak to je. Nejde o to, že bych chtěla pomoci jemu.
Vlastně nás nikdo ani nevyzval, aby se ostatní přiznali.Prý už po tom nebudou pátrat a já nebudu ta, co to vynese ven.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama