Kdo by shořel?

12. května 2014 v 20:35 | Slečna Tolstojová |  Filozofický koutek
Já vím, že jsem se tady dlouho nezjevila, ale nějak nebyl čas. Co už. Dnes jsem se nicméně donutila sepsat článek, jehož podstata mi vrtá hlavou už týden.
Minulé pondělí šla celá moje škola na film Hořící keř, který je v podstatě zkrácenou verzí stejnojmenného seriálu. Pro ty z vás, kdo neví, o co jde - film začíná upálením Jana Palacha a sleduje události následujících asi dvou let. Pro ty, kdo neví, kdo byl Jan Palach, je tu wikipedie a jiné stránky, na to já nemám prostor. Abych byla upřímná, radši bych si ten film pustila doma, abych si ho mohla zastavit, kdy uznám za vhodné, a zajít si v průběhu na záchod. Trval totiž 206 minut (ano tři a půl hodiny) a přestávka byla chytře umístěná tak, že i když jsme byli ve dvou sálech, čůrat jsme museli jít zaráz, což bylo ponižující a neuvěřitelně blbé. Ale o tom jsem mluvit nechtěla, je to celkem jedno.
Film doporučuji, ať už máte rádi dějepis či nikoli, protože je dobře udělaný a zahraný a popisuje důležitou událost v novodobé historii České republiky. Pokud ale mohu, doporučuji si film stáhnout případně si sehnat seriál, ale proboha nechoďte na to do kina, pokud tedy nemáte močák o objemu několik litrů, jako si myslí naše zástupkyně. (Vysvětlení v tomto článku.)


To, o čem jsem skutečně napsat chtěla, jsou kecy některých mých spolužáků. Vycházeli jsme z kina, já mlčenlivá, stále myšlenkami v Československu let 1969 a 1970, ostatní rozjívení, uřvaní a zcela netknutí jako ostatně téměř vždy. Nevěnovala jsem jejich pubertálnímu žvatlání pozornost (což je mimochodem činnost, kterou zase dělám celkem často já), když vtom jsem zaznamenala výkřik jedné své spolužačky (která má tendence poněkud vyzdvihovat některé svoje vlastnosti a opakovat milionkrát historky, které už všichni slyšeli).
"Já bych nevydržela ani do února šedesát devět!"
Ostatní zahuhlali cosi, co ona zřejmě vzala jako souhlas, chvíli to rozebírali, načež to zmíněná spolužačka zakončila slovy: "No, naše třída by asi nevydržela dlouho."
Já jsem se držela stranou a nekomentovala to, protože jsem jednoduše nemohla souhlasit. Vždyť co my víme o tom, jaké bylo žít v té době, jaké bylo cítit strach každým okamžikem, jaké bylo čekat, jestli vás neseberou estébáci, jaké bylo nevědět, jestli můžete věřit lidem ve svém nejbližším okolí? Každý o tom slyšel jiné věci - moji rodiče na tom nebyli až tak špatně, protože nijak proti režimu nerebelovali ani oni (v té době malé děti), ani jejich příbuzní. jenže všichni takoví nebyli.
To, že si děcka myslí, že jsou odvážní rebelové v dnešní době, kdy jim nic nehrozí, očividně znamená, že by stavěli barikády a polívali se benzínem. To, že nalepí samolepky na skříňky ve škole, se jistě svou závažností rovná položení života. A jistě, oni by se neohroženě vrhali do ulic mezi ruské tanky s písní na rtech a dlažební kostkou v ruce. Haha.
Ne vážně, přijde mi to neuvěřitelně hloupé a jenom mi to dokazuje, že si z těch tří hodin filmu neodnesli nic, nepochopili nic a budou nadále zoufale tupí. Netvrdím, že jsem expert na totalitní režimy, ale to opravdu neviděli ten všudypřítomný, svírající strach, který donutí muže zradit dlouholetou kolegyni a přítelkyni, která mu mnohokrát pomohla? To si opravdu myslí, že být statečný v dnešní době znamená, že vedou řeči a odmlouvají učitelům? Ne, myslím si, že nepochopili nic, protože to prostě nejde pochopit.
Smyslem tohoto článku nebylo ukázat, jakou já mám morálku a že já bych se podpálila. Dokonce jsem tím ani nechtěla říct, že by to oni určitě neudělali. Odsuzuji jejich prázdné řeči, když nerozumí situaci. Ano, možná by určitě udělali něco podobně drstického jako to, co udělal právě Jan Palach. Nebo by jim pohrozili, že se jejich děti nedostanou na univerzitu, vyhodí je z práce, pošlou pracovat na východní Slovensko, když se nestanou konfidenty a oni by se snažili zachránit sami sebe. Nevím, kdo z nás je špatný, když oni muže, který podrazil svou kolegyni, aby zachránil dceru, odsuzují, zatímco já jej ospravedlňuji a chápu. Nevím, jestli je důležtější zachovávat si charackter a být nešťastný jako uklízečka, když jste chtěli být lékař. Já si to nemyslím, ale respektuji názory ostatní, byť je poněkud nechápu.
Na výroku mé spolužačky mě nejvíc naštval právě fakt, že s železnou jistotou prohlásila, že ona by Jana Palacha do horoucích pekel následovala. Přitom to nemůže vědět. Faktorů determinujících lidskou povahu je bezpočet a jedním z nich je vliv prostředí. Ať mi nikdo netvrdí, že bychom byli stejní, kdybychom vyrůstali v jiné době. Nevěřím, že by si moji spolužáci takhle vyskakovali, kdyby byli sledováni.
Nejhorší je, že jsme na ten film šli, abychom pochopili, co se v našem státě dělo, a přitom většina nepochopila vůbec nic.
(Obrázek je z mně neznámého důvodu o devadesát stupňů pootočený, ale nevím, jak to změnit.)
Slečna Tolstojová konec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 PM PM | Web | 12. května 2014 v 21:53 | Reagovat

Viz Hlídač č.47; mám vlastní zkušenost se spolužáky po kině. Byl jsem zhrozen takovým osudem hlavního hrdiny a oni minutu po filmu už mysleli na večer.
Jednou se v občance u nás vyvinula docela zajímavá debata: zfanatizovala by i nás, dnes demokraticky smýšlející rozumné osoby idea nacismu/fašismu/raného socialismu?
Ani kantorka nedokázala odpovědět, zda, kdyby v daných časech žila, by přemýšlela jinak...

2 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 12. května 2014 v 22:37 | Reagovat

[1]: Nedávno jsem zjistila, že nejlepší je chodit do kina sám. Nikdo tě neruší a můžeš se zamyšleně toulat po městě a vychutnávat film, jak dlouho chceš.
My jsme tuhle debatu vedli v češtině, potom, co nám učitelka pustila německý film Die Welle (v češtině Náš vůdce), který řeší přesně tuhle otázku. Jestli tě to zajímá, stáhni si ho, je vážně hodně, hodně dobrý.

3 PM PM | Web | 13. května 2014 v 9:58 | Reagovat

[2]: Ten film jsem viděl. Co se týče hereckých výkonů, je to trochu směšné :D, ale jako rekonstrukce katastrofy, která by se mohla stát zasazená do dnešní doby je to síla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama