Bezpečí nebo svoboda?

12. března 2015 v 18:00 | Slečna Tolstojová |  Filozofický koutek
Minulý týden jsem se zúčastnila jedné akce v Německu, kde jsem se setkala s lidmi z různých států, různých národností a životních příběhů. Mezi nimi i s dětmi občanů USA, kteří se přestěhovali sem do Evropy, aby zde pracovali na vojenských základnách. Nepochybně aby udržovali světový mír. A pokud si myslíte, že jsou rozdíly mezi lidmi z různých evropských států, Američané nejspíš ani nejsou stejný živočišný druh.

Zmíněné vojenské základny jsou vlastně maličké kousky Spojených států přenesené do Evropy. Je v nich všechno, na co si vzpomenete - školy, nemocnice ale třeba i kino, veřejný bazén, posilovna či bowlingová dráha. Platí se samozřejmě dolary, v obchodě dostanete americké sladkosti. Skoro byste ani nepoznali, že vlastně nejste v Americe. A v některých případech byste ani nemohli poznat, že je něco špatně, protože jste v Americe byli párkát navštívit babičku. Několik let žijete uprostřed Německa, a přesto se cítíte méně jako Němci než Češi žijící za hradbou Krušných hor. Protože vy jste Američané. Jste občané Spojených států; když hraje hymna, držíte se za srdce a zasněně si mumláte slova o svobodě.

To zní celkem fajn, ne?

Tak v čem je problém? Opustili jste někdy betonové zdi základny? Ano, vždyť přece jezdíte hrát soccer nebo softball do jiných škol! Jistě, do jiných amerických škol, na jiných amerických základnách, které jsou úplně stejné jako ta vaše. Je to uklidňující, že? Cítíte se jako doma, cítíte se bezpečně, protože víte, že jste skryti za zdmi, ploty, dráty, magnetickými čtečkami a strážnými. Nic se vám nemůže stát.

Zní to neuvěřitelně. Evropanovi se zdá absurdní takhle žít, vždyť je o tom tolik utopických knih, které líčí, jak si lidé uvědomili, že žijí za plotem, a pokusili se to změnit. Ptám se těchto Američanů, jestli četli Divergenci. Přikývnou. Na odpověď, jak tedy mohou žít na základně, odpoví prostě: "You feel safe there."

Kolik lidí v Evropě má strach z toho, že je někdo zabije? Kdo v Evropě se bojí vyjít z domu? Američané, kteří mají pocit, že jsou k nim lidé v zemi, ve které žijí, chladní, odtažití, xenofobní. Možná by pomohlo nestavět v cizích zemích obrovská města plná zbraní. Nebo třeba necpat se do věcí, do kterých jim nic není.
Slečna Tolstojová konec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 María María | Web | 15. března 2015 v 22:30 | Reagovat

Tak to je šílené. A národ s takovýmhle uvažováním chce řídit celý svět?

2 Slečna Tolstojová Slečna Tolstojová | Web | 16. března 2015 v 6:54 | Reagovat

[1]:  Ano, ale oni si nemyslí, že obvládají svět. Oni si myslí, že náš chrání před námi samotnými, to je na tom to nejlepší. Oni se infilrtují do cizích zemí (vím, že určitou dobu se chtěli nacpat i k nám, ale pak z toho sešlo), ale my za to máme být vděční, protože oni tady udržují mír a demokracii.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama