Písnička na každý den

Otázky (Olympic)

15. dubna 2014 v 6:59 | Slečna Tolstojová
Včera mi spadl internet, než jsem stihla zveřejnit tenhle článek, tak tedy dodatečně dneska. Písničku Otázky jsem vybrala prot, že jsem byla u doktorky na preventivní prohlídce a ta moje měla zrovna pacienty, tak mě vzala druhá. Tu jsem v životě neviděla a abych řekla pravdu, mám z cizích lidí trochu strach. Je mi jedno, kdo jsou, ale když se psychicky připravuju na to, že na mě někdo bude šahat a najednou je to někdo jiný, jsem z toho pěkně vystresovaná. Navíc ostatní lidi zřejmě pořád lezou k dokotorovi, takže se mě snad ještě mezi dveřmi zeptala, jak je možné, že jsem tu tak dlouho nebyla. Nadechla jsem se, abych řekla, že jsem tu přece před dvěma lety byla. Ona mě ale předběhla a povídá: "tady máte naposledy tu prohlídku v patnácti letech." Na to jsem pokrčila rameny, protože jsem nechápala, proč bych tam měla chodit častěji. Já vím, že lidi, jejichž rodiče nejsou doktoři, si sami nenapíšou antibiotika, ale kapky na rýmu si snad zvládnu koupit sama, ne?
Kam chodíš ke specialistům? Proč tady nemám novější zprávu z očního? Co bereš za prášky? Máš nějaké problémy? K zubaři chodíš? Dokážeš t přečíst? Slyšíš mě? Mám tam zavolat? Máš pravidelně menstruaci? Přineseš mi tu zprávu? A kdys tam byla naposledy?
Já teda nevím, jak vychází s doktory ostatní, ale mně to stačí doma.

Marie (Tomáš Klus)

12. dubna 2014 v 23:40 | Slečna Tolstojová
Dneska vybírám písničku Marie od Tomáše Kluse, především kvůli veršům: "Copak nemůže být mezi ženou a mužem přátelství, kde není nikdo nic dlužen? Prostě jen prosté spříznění duší aniž by kdokoli cokoli tušil!" A to proto, že mě štve, jak se mamka ušklíbá, když jí říkám, že ten kluk, se kterým jdu ven, je opravdu jen kamarád. Že jen proto, že je můj nejlepší kamarád a jediný, se kterým pravidelně někam chodím, nemusíme okamžitě chtít jeden druhého. Že spolu můžeme pít kafe, drbat, jezdit ve výtahu tam a zpátky, pořizovat šílené selfie v kabinkách v H&M a strávit hodinu v knihkupectví a přesto nechtít od toho druhého víc.
Že mě štve, jak je dneska všechno jen o sexu/lásce. Protože jsem smutná, že se vytrácí pojem přátelství; že dneska každý všechny buď chce nebo nenávidí. Protože nesnáším, když si všichni myslí, že kamarád musí být s výhodami.
Protože věřím v přátelství mezi mužem a ženou či chlapcem a dívkou. Protože přece nemusím chtít každého, koho mám ráda.

Dušičky (Daniel Landa)

11. dubna 2014 v 22:40 | Slečna Tolstojová
Pro dnešek jsem vybrala písničku Dušičky od Daniela Landy a to proto, že její text mi dnes připadal hodně blízký. Dívali jsme se na dvě hodiny dokumentu o plazech, obojživelnících a rybách v naprosté tmě, potom jsme se naobědvali a s plnými žaludky jsme měli sledovat Višňový sad. Upřímně, já mám Čechova ráda, ale jediné, co mě drželo vzhůru, byla učitelka, která mi seděla za zády, protože jsem "její krevní skupina" (= nedělám sport, čtu a chodím do divadla).
Landa je asi můj nejoblíbenější zpěvák a časem určitě přibude více jeho skladeb. Dušičky nejsou moje nejoblíbenější, ale docela dobře vystihují moji dnešní ospalou náladu - ve škole se nic nedělalo pořádně, jako by snad bylo před prázdninami či Vánocemi, venku bylo pošmourno a navíc jsem byla nevyspaná.

Under (Alex Hepburn)

10. dubna 2014 v 23:00 | Slečna Tolstojová
Dneska písnička, která poměrně vystihuje moji dnešní náladu. Psali jsme čtvrtletku z matiky a k tomu jsme měli další matiku a k tomu ještě fyziku. Po tréninku badmintonu mi přišlo, že tohle je písnička vystihující dnešní den. Objevila jsem ji na silvestra, když jsem byla u spolužáka a sledovali jsme hitparádu sto "nejlepších" písniček roku 2013. (Tenhle rok zůstávám na silvestr doma. Byla to děsná nuda.) Většina těch skladeb nestála za nic, ale tahle je fajn. Alex Hepburn má naprosto úžasný hlas.

Jeanny (Falco)

9. dubna 2014 v 19:07 | Slečna Tolstojová
Jestli jste si všimli názvu rubriky ( slovo rubrika je fakt divné, jen tak mimochodem), pochopili jste, že chci každý den, pokud to bude jen trochu možné, přidat písničku, kterou si z nějakého důvodu pouštím. Potom přidám krátké pojednání o tom, proč tahle písnička, co se mi na ní líbí nebo kde jsem k ní přišla a samozřejmě video. Dopředu vám říkám, že většina písniček bude bez klipu tedy buď ve verzi s rozepsaným textem nebo třeba s fotkami. videoklipy v naprosté většině případů nenávidím.
 
 

Reklama