Slečna Tolstojová

Knižní výzva pro rok 2015

19. března 2015 v 16:09 | Slečna Tolstojová
Někdy okolo Vánoc jsem na tumlr narazila na "2015 Reading Challenge" a rozhodla se do ní jít. Ti z váš, kdo používají stránku databazeknih.cz, o téhle výzvě nejspíš taky slyšeli. Jsem příliš líná počítat kolik těch knih vlastně je. Seznam budu pravidelně obohacovat o svůj pokrok (snad.)
Prozatím jsem přečetla 14 knih.

55 otázek a odpovědí o knihách

18. května 2014 v 15:55 | Slečna Tolstojová
Tenhle seznam otázek už jsem viděla na pár blozích a rozhodla jsem se jej taky vypracovat, protože proč ne.
1. Oblíbená kniha z dětství?
Nevím, co se myslí pojmem dětství, ale první knížky, které mě uchvátila aspoň co si pamatuju, byli Strážci světla od Ivony Březinové. Oba díly, Gotické okno i Písmeno X jsem milovala a četla dvakrát po sobě a poté ještě jednou v primě na gymplu. Navíc měly obě knihy ilustrace, které se mi hrozně líbily a několik z nich jsem si i nakreslila (bohužel se všechny ztratily v propadlišti dějin). A do třetice všeho dobrého se také staly podkladem pro můj první pokus o psaní - jednalo se prakticky jen o přepsání děje knih, ale mělo to asi 36 stran než mě to přestalo bavit.
Když pominu tyhle knihy ze své aktivní čtenářské kariéry, ráda bych zmínila také Krtkův den a O veselé mašince, což byly knihy, které mi rodiče četli u jídla jako maličké a očividně jsem je měla hodně ráda, protože jsou celé slepené od krupice. :)
2. Co právě čteš?
Mám rozečtený druhý díl star trekovsky laděné trilogie Odkud přicházejí stíny, psané z pohledu Spocka a nazvané Oheň a růže, ale zatím jsem se nedostala za prolog. Protože jsem včera dočetla Enderův stín od O.S. Carda a musím počkat, než mi přijde další díl Hegemonův stín (či spíš Shadow of the Hegemon, protože nejsem schopná tuto knihu nikde sehnat v češtině a do knihovny se mi kvůli tomu nechce), vrátila jsem se zase po dlouhé době k Vojně a míru. Knížku, která vypadá jako poloviční verze toho, co vychází u nás, jsem si koupila v létě v Anglii za dvě a půl libry a čtu ji už od srpna a zatím jsem ji ještě nedorazila, i když vlastně nechápu proč, protože vždy, když ji vezmu do rukou, žasnu nad tím, jak je úžasná.

Záviď mi, když to dokážeš

1. dubna 2014 v 16:38 | Slečna Tolstojová
Protože se vyžívám v líčení svých ne zcela normálních zálib, musím se vám pochlubit i s tímhle. Jak možná víte a možná ne, ráda se učím cizí jazyky. Prozatím teda nejsem zas až takový expert, umím hodně dobře anglicky, obstojně španělsky a poměrně slušně německy, ale plánuju přidat ještě minimálně ruštinu (jen tak btw, nejsem pro ruskou invazi na Krym. Je to hnus. Ale rusky se naučím.), případně třeba švédštinu či norštinu. Na jazyky mám talent, který mi rozhodně usnadňuje vyykonávat můj koníček, ale to určitě není všechno. Slovíčka k vám nepřijdou sama.
Slečna Tolstojová konec.

Šálek čaje s Einsteinem

29. března 2014 v 22:14 | Slečna Tolstojová
Co se týče názvu: s Einsteinem jsem se nikdy nesetkala, i když bych to určitě uvítala. Zneužila jsem pouze jeho teorii relativity, protože všechno je relativní. A především je relativní to, co považujeme za normální.
Rodiče byli nedávno v bance, kde mluvili s ředitelem - jejich kámošem - a ten se jich ptal, jak je možné, že mám na účtu tolik peněz. Jeho děti totiž pořád všechno utrácí. No jo, jenže jeho děti jsou normální puberťáci. Nevím, jak jsou staré, ale dozajista se chovají jako standartní puberťáci - tedy chodí ven s ostatními, kde utrácí plno peněz. Tohleto já nedělám a jelikož jsem od přírody líná, moc si ani nevybírám. Proto utrácím hlavně, když mám peníze v peněžence - po vysvědčení, návštěvě u babičky, narozeninách a tak.
A je pravda, že se mi většinou podaří utratit obrovskou hromadu peněz naráz. za poslední tři týdny jsem nechala v různých knihkupectvích asi 2000. A co? Lidi se mě ptají, proč to dělám. vždyť si můžu knížku půjčit v knihovně. A já říkám, že nevím. Nechápu, proč to dělám. Ale když vlezu do knihkupectví, zmocní se mě maniakální touha si kousek toho království odnést domů.

Slečna Tolstojová

18. března 2014 v 16:28 | Slečna Tolstojová
Nejsem psychopat. Jsem vysoce funkční sociopat. Vygooglete si to.

Tenhle článek je jedním z nejodpornějších blogových klišé a stereotypů, které existují, snad kromě: "Máš moc hezkej blog." ze kterých se mi dělá špatně. Nikdy jsem nepochopila, jak můžou být někteří lidi tak příšerně zabědnění, že jim nedojde, že všichni normální blogeři takovéhle komentáře ignorujou víc než politickou situaci ve Rwandě. I když - bohužel - těch normálních je fakt málo. Ale stejně, proč ne. Přečtěte si můj článek; ušetříte si námahu vytvářením si obrázku o mně nebo - pokud jste nároční - vám to tenhle úkol aspoň usnadní.

Kdo jsem, proč jsem

15. března 2014 v 20:25 | Slečna Tolstojová
Protože svět je dutý a já se dotkl nebe.
Nevím, co vlastně sleduju tímhle článkem. Nedlužím vám nic, nedlužím nic ani sobě. Setkáváme se jako dva cizinci, skrytí před skutečným zrakem toho druhého za haldou jedniček a nul či polovodičových součástek a plastu, záleží jak se na svět díváte. A přece věnuju čas, který bych mohla strávit účelněji, nerytmickému - občas pomalému, občas rychlému - ťukání do klávesnice. Asi jsem vážně ten narcista a egoista, za kterého mě lidi mají.
 
 

Reklama